Няколко прости съвета за пожарната безопасност

Участъковата пожарна служба в град Нови Искър апелира хората да проявява повече бдителност и да спазват правилата за пожарна безопасност . Пожарната опасност през летния сезон до голяма степен е свързана с кампанията по прибирането и складирането на зърното и фуражите. Това се обуславя от участието на много хора, селскостопанска и друга техника. Житните култури и голяма част от тревите са изсъхнали, има неприбрана слама, сено и други фуражи. Всяка небрежност може да причини възникването на стихийни и трудни за овладяване пожари. Високите дневни температури и преобладаващия в много случаи силен вятър създават предпоставка за бързото разпространение на огъня в житните масиви. За кратко време могат да бъдат опожарени хиляди декари посеви, скъпа техника и гори.

 

Настъпи пожароопасния за горските територии летен сезон! Да опазим зеленото богатство на България за нас и за нашите деца - това е нашият и техният дом! Всяко запалване на сухи треви и горими материали носи риск от разрастване на огъня до неконтролируеми размери. При всеки пожар има риск от усложнения – пренасяне на огъня към горски фонд или населени места и нанасяне на огромни материални щети, застрашаване на здравето и живота на хора! През изминалите години не бяха редки случаите, при които възникналите пожари в стърнища и житни блокове се разпространиха в горския фонд и унищожиха стотици декари гори. Красноречивите примери за големите горски пожари в Подгумер и Локорско. Горските пожари нанасят сериозни щети на стопанството и околната среда. Често водят и до човешки жертви.

 

Вследствие засушаване не са редки запалванията на сухи треви, както и изгаряне на отпадъци и горими материяли при почистване на дворове в населените места. Тези наглед безобидни запалвания могат да нанесат големи щети на паркирани в близост автомобили или постройки с различно предназначение и да доведат до сериозни пожари. Постарайте се мерките за пожарна безопасност да станат Ваш навик,Ваш постоянен спътник. Изграждайте в себе си и особено в децата си, полезни предпазни навици – те никога не са излишни.

 

Зеленото богатство може да бъде опазено при стриктно спазване на противопожарните правила:

 

Не е допустимо изхвърлянето на неизгасени кибритени клечки и фасове в горима и леснозапалима среда! Всички моторни превозни средства, които навлизат в горите, трябва да са технически изправни, с изпускателна уредба, недопускаща отделянето или изхвърлянето на искри.

 

Не трябва да се пали огън в гората, освен на специално обезопасените и обозначени за това места. (Преди да запалите огън, се уверете, че имате достатъчни количества вода или други подръчни средства за загасяването му при поява на вятър и при напускане на мястото. Подгответе си тупалки - /предварително/ от гума или /на място/от зелени клони, с които да действате в случай на пожар).

 

  Не бива да се изхвърлят стъклени бутилки - дефекти по тях могат да имат ефекта на лупа, което да доведе до запалване на сухи треви и растителни остатъци.

 

 Недопустимо е паленето на огън при наличие на силен вятър - той е в състояние да разнесе искри и горящи частици на големи разстояния, без да имате възможност за навременна и адекватна реакция.Разчистването на сухи клони и отпадъци в горски участъци трябва да става чрез извозването им на определените за това места. Забранено е унищожаването им на място чрез изгаряне! За недопускане на самозапалване прясното сено е необходимо да се складира на купи само след като изсъхне напълно.

 

 За да се предотвратят пожари, предизвикани от късо съединение на далекопроводите, под тях трябва да се оформят просеки в горите, които да се поддържат свободни и чисти от суха растителност.

 

 Абсолютно е забранено паленето на стърнищата. Собствениците на гори трябва да знаят, че са задължени да спазват и изпълняват всички лесоустройствени мероприятия, които са предвидени в нормативната уредба по отношение стопанисването на горите.

 

В случай,че забележите пожар, ваше задължение е да се обадите на тел. 112 и да сигнализирате на компетентните органи за реалната ситуация.

Фотоалбуми

ХАРТА НА КЛИЕНТА